• Google

Робота в Польщі офіційно по біометричному паспорту та як не стати жертвою не зовсім чесних роботодавців

Польща першою відступила від правил Шенгенської угоди, дозволивши українцям працевлаштовуватись без візи, при умові дотримання наступних правил.

Правила працевлаштування іноземних працівників у Польщі (без візи):

  1. Громадянин України, що їде до Польщі з метою працевлаштуватись без дійсної робочої візи повинен мати при перетині кордону заяву від роботодавця про намір працевлаштувати іноземця (Oświadczeniе о zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi), в котрому будуть чітко прописані заробітня плата, умови та терміни праці. Тотожним документом також може бути дозвіл на працю від польського роботодавця (zezwolenie на práce).
  2. Громадянин України, що прибуває до Польщі без візи та без заяви від роботодавця про намір працевлаштувати іноземця чи дозволу на працю також має право офіційно працевлаштовуватись, хоча, в даному випадку, процедура є дещо складнішою.

Розглянемо другий варіант детальніше, адже він поступово стає найпопулярнішим серед наших співвітчизників:

  • одразу ж після прибуття українця на місце праці з ним обов’язково повинен бути укладений трудовий (umowa o pracę) чи цивільно правовий договір (umowa zlecenia, umowa o dzieło).
  • працедавець також зобов’язаний подати заяву встановленого взірця в управління соціального страхування (ZUS – Zaklad Ubiezpieczen Spolecznych)

Правомірність і доцільність укладання договору з іноземним працівником досить прискіпливо перевіряється. Адже тільки трудовий договір захищає права іноземних  працівників від порушення умов оплати праці, порушення працедавцем обіцяних умов праці та виключає всі випадки неправомірних звільнень тощо.

Відповідальність за порушення умов працевлаштування без візи

У випадку, якщо договір з працівником іноземної держави складений не належним чином або взагалі відсутній, така робота буде вважатись нелегальною. Працедавцю в такому разі загрожує штраф в 5000 злотих, а працівнику депортація і заборона в’їзду терміном від 6 місяців до 3 років.

Право іноземного працівника на зміну місця роботи

Пам’ятайте, що за умовами польського трудового законодавства, іноземний працівник має повне і безперешкодне право змінювати працедавця та саме місце праці. Після прибуття на нове місце роботи, роботодавець зобов’язаний слідувати умовам працевлаштування іноземців, а саме зареєструвати заяву про намір працевлаштувати іноземного працівника у відповудному Повітовому бюро (Powiatowe biuro pracy).

Коротке заключення

Що робити, для того, щоб не стати жертвою не зовсім чесних роботодавців або посередницьких фірм з працевлаштування?

Варто пам’ятати кілька простих правил:

  • завжди перевіряйте оригінальність походження тих чи інших документів, запрошень тощо;
  • не погоджуйтесь на роботу без укладання з працедавцем договору на працю, тобто трудового договору;
  • ні в якому разі не порушуйте правила перебування в шенгенській зоні.